Wiadomości

Skurkiewicz: Polska zakupi do 2026 roku 32 samoloty piątej generacji, a potem dokupi jeszcze eskadrę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Moim podstawowym priorytetem jest wymiana postsowieckich samolotów Dlatego w ramach programu HARPIA pozyskamy nowoczesne myśliwce piątej generacji, które wprowadzą polskie Siły Powietrzne w nową epokę. Zakupimy 32 nowe samoloty piątej generacji. Zastąpią one wysłużone już samoloty MiG-29 i Su22 – powiedział Mariusz Błaszczak, prezentując w dniu 28 lutego br. program modernizacji technicznej armii (PMT).

Z wypowiedzi ministra Błaszczaka należy wnosić, że Polska zamierza zakupić samoloty F-35, bo tylko takie maszyny piątej generacji będą możliwe w takim terminie do nabycia, przy czym ich ilość miałaby być mniejsza, niż to wcześniej sygnalizowano, kiedy to mówiono o zakupie 48 – 64 samolotów, które miałyby zastąpić wysłużone myśliwce MiG-29 i myśliwsko-bombowe Su-22.

Do kwestii tej powrócił dziś wiceminister Wojciech Skurkiewicz, udzielając wywiadu Polskiemu Radiu 24 w kontekście katastrofy myśliwca MiG-29, który rozbił się dwa dni temu w lesie niedaleko miejscowości Drgicz. Otóż stwierdził on, że do 2026 roku Polska zakupi 32 samoloty wielozadaniowe piątej generacji, dodając, że to dopiero początek. W kolejnym PMT trzeba bowiem będzie umieścić kolejną eskadrę tych samolotów. Dopiero wtedy dobiegnie końca proces zastępowania postsowieckich Su-22 i MiG-29 nowymi maszynami.

– Samoloty MiG-29 są dość bezpieczne. Ich żywotność specjaliści oceniają na 30 lat. Za rządów PO została ona wydłużona do 40 lat. Dzisiaj pojawiają się problemy. Każda awaria jest analizowana przez Państwową Komisję Wypadków Lotniczych – podkreślił Skurkiewicz.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!