Wiadomości

Pierwsi po „odmrożeniu” systemu szkoleń żołnierze WOT złożyli przysięgę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsi po „odmrożeniu” systemu szkoleń, nowi żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli w piątek wojskową przysięgę w sali tradycji brygady w Szczecinie-Podjuchach. Ze względu na reżim sanitarny ich rodziny zobaczą uroczystość dzięki internetowi.

Przysięgę złożyło 23 żołnierzy ochotników, którzy przed pandemią zdążyli przejść przez badania lekarskie i psychologiczne, ale sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła ich wcielenie i przeszkolenie. Teraz zakończyli 16 dniowe szkolenie i złożyli uroczystą przysięgę. Przed wejściem na salę, każdy z żołnierzy miał mierzoną temperaturę i dezynfekowane ręce a między żołnierzami utrzymywano dwumetrową odległość.

Przysięgę przyjmował dowódca 14 ZBOT płk Grzegorz Kaliciak a list do żołnierzy wystosował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

„Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, których podstawowym zadaniem jest służba lokalnej społeczności. Zarówno podczas wojny jak i w czasie pokoju, w czasach kryzysowych, w trakcie zagrożeń takich jak obecna pandemia koronawirusa, macie zawsze być gotowi do wsparcia potrzebujących – gotowi chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności” – napisał szef MON.

14 ZBOT powołana jesienią 2019 roku liczy dziś ok. 300 żołnierzy.

Marcin Górka
Rzecznik prasowy 14ZBOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!