Wiadomości

Pięć osób zatrzymanych przez CBA w związku z nielegalnym obrotem paliwami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pięć osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy szczecińskiej Delegatury CBA w związku z nielegalnym obrotem paliwami.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku wielowątkowe śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej działającej w okresie od listopada 2015 roku do maca 2017 roku na terenie całego kraju. Wszystko wskazuje na to, że grupa dokonywała nadużyć w podatku VAT, akcyzowym i opłacie paliwowej, które to działania mogły narazić Skarb Państwa na straty w wysokości przekraczającej 70 mln zł.

W toku śledztwa agenci CBA zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na zatrzymanie i przedstawienie zarzutów pięciu mężczyznom, mieszkańcom Szczecina i okolic. Przedstawione zarzuty dotyczą popełnienia przestępstw i przestępstw skarbowych polegających m.in. na wprowadzeniu do obrotu paliwa niewiadomego pochodzenia sprzedawanego następnie na stacji paliw w województwie zachodniopomorskim jako olej napędowy, a także zaniżania i uchylania się od opodatkowania w związku ze sprzedażą benzyny bezołowiowej. Jednemu z podejrzanych zarzucono nadto nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych.

Bezpośrednie działania obecnie zatrzymanych podejrzanych spowodowały uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku VAT, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w wysokości ponad 1.200.000 złotych. Dodatkowo doszło do nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług w kwocie ponad 145.000 złotych.

Śledztwo jest rozwojowe. Dotychczas przesłuchano ponad 120 świadków. Planowane są kolejne czynności.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!