Wiara

Pięć lat temu Jan Paweł II został ogłoszony świętym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sobotę mija piąta rocznica kanonizacji świętego Jana Pawła II. Został wyniesiony na ołtarze 27 kwietnia 2014 r. wraz z papieżem Janem XXIII. Uroczystość odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w święto ustanowione przez papieża Polaka.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że nauczanie Jana Pawła II warte jest nieustannego odkrywania.

– Święty Jan Paweł II był najbardziej znanym i największym z Polaków, a jego pontyfikat miał ogromny wpływ zarówno na historię naszego państwa, jak i na losy poszczególnych obywateli. Słowa przez niego wypowiedziane wciąż brzmią w naszych sercach. Nie pozwólmy, by zostały zapomniane – również dziś są bardzo aktualne i potrzebne – powiedział Rytel-Andrianik.

Jan Paweł II został kanonizowany pięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji. Papież Polak kierował Kościołem od 1978 do 2005 r. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch.

Angelo Roncalli zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1958-1963 jako Jan XXIII. To on zwołał Sobór Watykański II, zwany „wiosną Kościoła”.

Zmarł w 1963 r. Został kanonizowany pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji.

Kanonizacja papieża Jana Pawła II odbyła się w 2014 r. wraz z kanonizacją papieża Jana XXIII. Uroczystej Mszy Świętej kanonizacyjnej obu papieży na Placu Św. Piotra przewodniczył Ojciec Święty Franciszek, a koncelebrowało ją ok. 150 kardynałów i 700 biskupów z całego świata, w tym emerytowany papież Benedykt XVI. Uroczystości zgromadziły w Watykanie 800 tysięcy wiernych.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!