Europa Wiadomości

Petro Poroszenko chce by zawołanie “Sława Ukrainie” stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

 Jak podaje portal kresy.pl Petro Poroszenko wydał instrukcje dotyczące zmiany pozdrowienia obowiązującego ukraińskich żołnierzy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który jest także zwierzchnikiem sił zbrojnych, wydał polecenie opracowania projektu ustawy, zgodnie z którym zawołanie „Sława Ukrajini-Herojam Sława!” (Chwała Ukrainie-chwała bohaterom) ma stać się oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii. – podała we wtorek agencja Ukrinform powołując się na słowa ministra obrony Stepana Połtoraka w wywiadzie udzielonym tej agencji.

Według ministra Połtoraka prezydent Ukrainy polecił przygotowanie poprawek do ukraińskiej ustawy zatwierdzającej statuty wojskowe, w części określającej, jak wojskowi powinni się witać. Obecnie w ukraińskiej armii obowiązuje pochodzące jeszcze z czasów Związku Radzieckiego przywitanie „Zdrastujte, towaryszi!” (Witajcie, towarzysze) i odzew „Bażajemo/bażaju zdorowja!” (Życzymy/życzę zdrowia). Mają je zastąpić słowa „Sława Ukrajini” i „Herojam sława”.

„Takie propozycje są przygotowywane i mam nadzieję, że po powrocie z wakacji deputowani ludowi [parlamentarzyści – red.] zaakceptują je w całości” – mówił Połtorak. Według niego projekt jest już praktycznie gotowy. Zostanie on skierowany na ścieżkę legislacyjną przez prezydenta Ukrainy.

Przypomnijmy, że w ukraińskim parlamencie spoczywa już inny, rządowy projekt przewidujący ustanowienie zawołania „Sława Ukrajini-Herojam Sława!” oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii. W wywiadzie dla Ukrinformu minister Połtorak nazwał ten projekt „surowym”.

Zmiana prawa najwyraźniej jest tylko formalnością, ponieważ min. Połtorak zapowiedział, że już 24. sierpnia podczas parady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy jako wojskowe pozdrowienie będzie wykorzystywane „Sława Ukrajini-Herojam Sława!”.

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”. Już w 2014 roku szowinistyczna partia Swoboda domagała się, by to banderowskie hasło zostało oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii. Nieoficjalnie od czasu Majdanu było w niej w powszechnym użyciu.

I co wy an to? Czy ukraińskie wojsko przejmie banderowskie zwyczaje? Najpierw pozdrowienie a co potem? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!