Wiadomości

Pentagon zagroził ostatecznym wykluczeniem Turcji z programu myśliwca piątej generacji F-35

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

USA ostatecznie wykluczy Turcję z programu dostaw myśliwców bombardujących piątej generacji F-35, jeśli Ankara zakupi rosyjskie systemy rakiet przeciwlotniczych S-400. Informację tej treści przekazał dziennikarzom szef Pentagonu Patrick Shanahan.

Shanahan powiedział, że omawiał kwestie związane z udziałem Turcji w tym programie z kierownictwem Lockheed Martin i United Technologies. Po spotkaniu stanowisko strony amerykańskiej nie uległo zmianie: Waszyngton nie pójdzie na żadne ustępstwa wobec Ankary i będzie kontynuował „wdrażanie planów w zakresie promocji” programu F-35, Shanahan.

Szef departamentu obrony przypomniał, że Ankara musi dokonać wyboru między F-35 i S-400, dodając, że nie ma już czasu na podjęcie tej decyzji.

Shanahan podkreślił również, że Turcja pozostaje strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych, a sytuacja wokół dostaw rosyjskiej i amerykańskiej broni nie wpłynie na status bazy amerykańskich sił powietrznych Incirlik.

Przypomnijmy, że Ankara zamierza nabyć co najmniej sto samolotów F-35 Lightning II. Zakup dokonywany jest w ramach wielonarodowego programu F-35 realizowanego pod auspicjami Stanów Zjednoczonych, do którego Ankara przystąpiła w 2002 roku.

/dod.defense.gov/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!