Wiadomości

Pentagon ściąga na Bliski Wschód dodatkowe wojska, w tym bombowce B-52

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pentagon poinformował o skierowaniu w najbliższych dniach do bazy sił powietrznych w Katarze sześciu bombowców B-52. Do Libanu uda się z kolei stacjonująca we Włoszech jednostka bojowa 173 brygady sił powietrzno-desantowych. W ten sposób liczebność wojsk amerykańskich na Bliskim Wschodzie przekroczy 80 tys.

Wczoraj amerykańska armia powiadomiła stronę iracką, że przygotowuje się do „wyprowadzki z Iraku”. W liście, pod którym podpisał się dowódca wojsk amerykańskich w Iraku generał brygady William Seely, napisano, że wojska „będą się w ciągu najbliższych dni i tygodni przegrupowywać, aby przygotować się do dalszego ruchu”. Dodano nadto: „Szanujemy twoją suwerenną decyzję nakazującą nasze wyjście”.

Później okazało się, że list ten został wysłany wbrew stanowisku amerykańskich władz, a szef Pentagonu stwierdził, że nie podjęto żadnej decyzji o opuszczeniu Iraku.

List w sprawie wycofania się z Iraku był „prawdziwy”, ale wysłany przez „pomyłkę”

Tymczasem Niemcy wycofają część swoich żołnierzy biorących udział w misji szkoleniowej w Iraku; zostaną oni przewiezieni do Kuwejtu i Jordanii. O decyzji poinformowali w poniedziałek wieczorem Bundestag minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer i szef dyplomacji Heiko Maas.

Około 30 żołnierzy stacjonujących w Bagdadzie i At-Tadżi zostanie „tymczasowo przeniesionych”. Niemcy zapewniają równocześnie, że są gotowi nadal wspierać Irak „o ile takie jest jego życzenie i pozwala na to sytuacja”. Rząd Niemiec ma zamiar wysłać swoich przedstawicieli do Bagdadu na konsultacje, żeby ustalić „jak strona iracka zamierza ułożyć relacje z międzynarodową koalicją walczącą z Państwem Islamskim”.

Niemcy wycofują swoich żołnierzy z Iraku

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!