Europa Wiadomości

Patrioci przejmują władzę w Holandii. Zwycięstwo Geerta Wildersa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Patriotyczna i antyislamska partia PVV Geerta Wildersa zwyciężyła w wyborach do izby niższej parlamentu Holandii, zdobywając 35 mandatów – wynika z exit poll pracowni Ipsos z momentu zamknięcia lokali wyborczych.

Patrioci przejmują władzę w Holandii. Zwycięstwo Geerta Wildersa. Na drugim miejscu znalazła się lista zjednoczonej lewicy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) pod przywództwem Fransa Timmermansa z 26 mandatami.

Na trzecim miejscu uplasowała się liberalna partia VVD premiera Marka Ruttego, która zdobyła 23 mandaty. Kierowane od niedawna przez minister sprawiedliwości Dilan Yesilgoz ugrupowanie poprzednio zdobyło 34 miejsca w izbie niższej.

Czwarta pozycja, z 20 mandatami, przypadła nowo powstałej partii Nowa Umowa Społeczna (NSC), której liderem jest Pieter Omtzigt, najpopularniejszy polityk kraju. Pierwszą piątkę zamyka socjalliberalne ugrupowanie D66, które wg prognozy Ipsos może liczyć na 10 miejsc w Tweede kamer (poprzednio 24).

Wilders skomentował sukces swojego ugrupowania: -Zdobyliśmy 35 mandatów, żadna partia nie może już nas ignorować. Przywrócimy kraj Holendrom.

Tworzenie nowego gabinetu będzie dla przywódcy PVV niezwykle trudne. Część partii z góry wykluczyła współpracę z jego ugrupowaniem. Tak uczyniły m.in. ugrupowanie Omtzigta oraz zjednoczona lewica.

Holendrzy nie wybierali w środę członków izby wyższej parlamentu (Erste kamer), ponieważ jest ona wyłaniana w sposób pośredni, przez przedstawicieli regionów (Provinciale Staten).

Przedwyborcze sondaże przewidywały wyrównany pojedynek między liberalną partią VVD, na czele której stoi minister sprawiedliwości Dilan Yesilgoz, która zastąpiła na tym stanowisku premiera Marka Ruttego, populistycznym i antyislamskim ugrupowaniem PVV, kierowanym przez Geerta Wildersa, a także lewicową koalicją Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) pod przywództwem Fransa Timmermansa.

Przedterminowe wybory parlamentarne odbywają się w związku ze skróceniem kadencji izby wybranej w marcu 2021 roku. Parlament rozwiązano w następstwie upadku rządu premiera Ruttego po sporze w ramach koalicji na tle przyjmowania islamskich nachodźców.

Na oficjalne ogłoszenie wyników trzeba będzie poczekać aż do 1 grudnia.

Polecamy również: Pfizer pozwał Polskę za “szczepionki”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!