Wiadomości

Pasterka na balkonie plebanii. Nietypowy pomysł proboszcza z Piłki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na nietypową formę odprawiania Mszy Świętej Pasterskiej zdecydował się ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Piłce w archidiecezji poznańskiej. Duszpasterz z powodu obostrzeń sanitarnych zdecydował, że tegoroczną pasterkę odprawi na balkonie swojej plebanii.

Przypomnijmy, że według aktualnych obostrzeń koronawirusowych, w Mszy wewnątrz kościoła może wziąć udział jedna osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni. Takie obostrzenia nie dotyczą celebracji na zewnątrz. W ich przypadku wierni muszą mieć zasłonięte usta i nos, oraz muszą zachowywać 1,5 metra bezpiecznej odległości między sobą.

– Już na początku Adwentu parafianie chcieli zapisywać się na pasterkę. Żeby nie było takiej sytuacji, że komuś odmówię, to zorganizuję pasterkę na balkonie mojej plebanii. To jest dosyć wysokie miejsce – powiedział ks. Daniel Wachowiak w rozmowie ze Stacją7.pl.

Jak dodaje, przy zachowaniu obostrzeń w pasterce będzie mogło wziąć udział kilkaset osób.

– Teren należący do parafii jest dosyć spory, a nawet jeżeli ludzie staną na ulicy, to również stamtąd będzie widoczny balkon mojej plebanii – ­­stwierdził.

W Piłce pasterka zostanie odprawiona o 21:00. Ksiądz przypomina, że północna pasterka jest tylko tradycją i nie wiadomo, o której dokładnie godzinie Jezus przyszedł na świat. Spotkałem się z pozytywnymi wypowiedziami, że przestrzegając zasad sanitarnych, odnajduje się możliwość celebracji bardzo ważnej dla wielu Mszy Świętej i dzięki temu wiele osób może w niej uczestniczy – dodał.

Zaznaczył też, ze na razie planuje odprawienie z balkonu tylko pasterki. Jeżeli w kolejnych dniach świąt ks. Wachowiak zauważy, że na poszczególne Msze przychodzi więcej osób, to rozważy odprawianie jednej ze świątecznych Mszy z balkonu plebanii.

/Stacja7/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!