Wiadomości

Partia Orbana bliższa wygranej w wyborach w Rumunii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wybory parlamentarne w Rumunii odbyły się w niedzielę 6 grudnia. Sondaże exit poll, opublikowane w niedzielę wieczorem, pokazały niewielką różnicę między głównymi rywalami.

Premier Ludovic Orban ogłosił już zwycięstwo swojej centroprawicowej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL). Jednak, zaraz po tym, kolejny sondaż pokazał, że lewicowi socjaldemokraci (PSD) uzyskali niewielką przewagę.

– Rozmowy o utworzeniu większości nie potrwają długo. Ten kraj potrzebuje rządu tak szybko, jak to możliwe – powiedział Orban zwolennikom, dodając, że jego partia ma czterech potencjalnych partnerów koalicyjnych, aby stworzyć większość.

W jednym sondażu PNL osiągnął 32 proc., a PSD 28 proc. Inny sondaż exit poll pokazał inny wynik, stawiając PSD, która zdominowała rumuńską politykę od upadku komunizmu w 1989 roku, na pierwszym miejscu z 30,5 proc. głosów, PNL miał zdobyć 29 proc.

Trzecie miejsce w obu sondażach z 16 proc. zajął postępowy Sojusz USR-PLUS, mieszanka prounijnych technokratów oraz działaczy na rzecz sprawiedliwości społecznej i antykorupcyjnych.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!