Wiadomości

Partia Hołowni zwiększa przewagę nad PO. PSL poniżej progu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

40,3 proc. badanych deklaruje oddanie głosu w wyborach na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie), 22,9 proc. chce głosować na partię Szymona Hołowni – Polskę 2050, 15,9 proc. na Koalicję Obywatelską – wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla portalu Interia.

Na kolejnych miejscach znalazła się Lewica (SLD, Wiosna, Razem) z poparciem 9,4 proc. badanych oraz Konfederacja z poparciem 7,3 proc. Progu wyborczego – według badania – nie przekroczyłoby PSL, na które oddanie głosu zadeklarowało 4,4 proc. badanych.

Jeśli porównamy wyniki najnowszego sondażu z badaniem IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu sprzed niecałych dwóch tygodni, okaże się, że PiS zyskał 2,4 pkt. proc. Lepszy wynika osiągnęła także Polska 2050 Szymona Hołowni (plus 0,4 pkt.) i KO (plus 0,2 pkt.). Z kolei Lewica straciła 1,1 pkt. proc., podobnie jak Konfederacja (minus 0,4 pkt.) i PSL (minus 1,3 pkt.) – wskazuje Interia.

Prezes zarządu IBRiS Marcin Duma podkreśla, że sondaż uwzględnia tylko zdecydowanych wyborców. – Mieliśmy w ostatnim czasie wiele wydarzeń, których efekt możemy teraz obserwować. Mam na myśli pewne kłopoty Platformy Obywatelskiej, a także ofensywę programową Prawa i Sprawiedliwości oraz problemy Lewicy związane z tym, że część sceny politycznej i medialnej nie mogła jej wybaczyć wspólnego głosowania z PiS-em ws. Funduszu Odbudowy – tłumaczy Duma.

– Pewien wzrost odnotowało Prawo i Sprawiedliwość. Ale czy jest on taki, jak PiS by sobie życzył? Byłbym ostrożny. Nie mniej jednak jest to zachęta, by przejść z poziomu zapowiedzi do realizacji Polskiego Ładu. To może przynieść PiS-owi dalsze korzyści. Z innych badań wiemy, że część wyborców wyczekuje realizacji nowego programu – podsumowuje prezes IBRiS.

/inteia.pl, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!