Wiadomości

Parlament węgierski przyjął pakiet mający przeciwdziałać zapaści demograficznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Parlament węgierski przyjął pakiet ustaw zwiększający wsparcie dla rodzin. Celem jest zachęcanie do posiadania dzieci wobec spadku ludności kraju.

Zgodnie z przyjętymi nowelizacjami ustaw – w ramach programu zapowiedzianego wcześniej przez premiera Viktora Orbana – każda kobieta poniżej 40. roku życia, która po raz pierwszy wychodzi za mąż, na rozpoczęcie wspólnego życia będzie mogła do 2022 r. wziąć preferencyjny kredyt wysokości 10 mln forintów (prawie 135 tys. zł).

W momencie narodzin pierwszego dziecka spłacanie kredytu zostanie zawieszone na trzy lata, po drugim dziecku znów na trzy lata, a 1/3 pozostałego zadłużenia nie trzeba będzie spłacać. Jeśli urodzi się także trzecie dziecko, cała reszta zadłużenia będzie umarzana.

Ponadto w ramach programu kupna samochodu dla dużych rodzin, rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci będą mogły – także do 2022 r. – otrzymać 2,5 mln forintów (33,6 tys. zł) bezzwrotnej pomocy na kupno co najmniej siedmioosobowego samochodu. Pakiet wejdzie w życie 1 lipca.

Liczba ludności na Węgrzech od wielu lat spada. W zeszłym roku obniżyła się o ponad 41 tys. i wynosi według szacunków Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) 9,76 mln.

//TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!