Europa Polska Wiadomości

Parlament Europejski sprzeciwia się porozumieniu z Polską i Węgrami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Parlament Europejski podważa wynegocjowane przez Polskę i Węgry ustalenia szczytu UE ws. mechanizmu ‚pieniądze za praworządność’” – napisał w środę portal RMF 24.

Portal RMF 24 podkreśla, że chodzi o zapis politycznej deklaracji przywódców państw UE, który odkłada stosowanie mechanizmu „praworządnościowego” o co najmniej dwa lata. „W rezolucji, która będzie głosowana dzisiaj wraz z unijnym budżetem, eurodeputowani grożą odmową ostatecznego zatwierdzenia sposobu wykonania budżetu UE, jeśli Komisja Europejska nie będzie stosować mechanizmu ‚pieniądze za praworządność’ już od 1 stycznia 2021” – czytamy.

jak przypomina portal kresy.pl w ubiegły czwartek Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE.

Przyjmowano, że na decyzję TSUE trzeba będzie poczekać co najmniej dwa lataOdsuwało to w czasie groźbę odbierania państwom UE pieniędzy za nieprzestrzeganie zasad „praworządności”.

RMF podaje, że eurodeputowani ostrzegają Komisję Europejską w rezolucji, że „parlament dysponuje szeregiem środków prawnych i politycznych, aby zapewnić egzekwowanie prawa przez wszystkich, a przede wszystkim przez instytucje UE”.

Rezolucja nie zmienia niczego pod względem prawnym. PE zapowiada także, że zwróci się do TSUE z wnioskiem o przyspieszenie mechanizmu „pieniądze za praworządność”.

W przypadku odmowy zatwierdzenia budżetu przez Parlament Europejski, rachunki Komisji Europejskiej nie zostają rozliczone i musi ona w końcu wykonać zalecenia PE.

Źródło: rmf24.pl / kresy.pl

Eurokraci zrobią wszystko by nam zaszkodzić.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!