Wiadomości

Paranoja: W Wielkiej Brytanii zakazano emisji reklamy sklepu z komputerami, bo… nie było w niej kobiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Reklama sklepu PC Specialist została zakazana w Wielkiej Brytanii przez tamtejszą agencję zajmującą się standardami w telewizyjnych spotach – Advertising Standards Authority, ponieważ nie było w niej ani jednej kobiety, co ma ponoć „promować negatywne stereotypy na temat płci”.

Wyświetlana we wrześniu ubiegłego roku reklama pokazuje eksplodujące komputery, a następnie mężczyzn podekscytowanych faktem, że w PC Specialist mogą zamówić nową maszynę. Sprawą zajęli się brytyjscy strażnicy poprawności myślenia.

W uzasadnieniu napisano, że reklama „propaguje negatywne stereotypy na temat płci, przedstawiając mężczyzn w rolach stereotypowo zarezerwowanych dla mężczyzn i sugerując, że jedynie mężczyźni są zainteresowanie technologią i komputerami”.

PC Specialist miało podobno odpowiedzieć na śledztwo ASA, że grupa docelowa dla tej firmy składa się w 87,5 procent z mężczyzn w wieku 15 do 35 lat. Firma argumentowała więc, że – widząc takie statystyki – chciała po prostu trafić do klienta, nie propagować jakiekolwiek płciowe stereotypy.

Firma „uważała, że brak jakiekolwiek porównania pomiędzy kobietami i mężczyznami w reklamie nie sugeruje, że kobiety nie mogą interesować się komputerami” – czytamy w raporcie ASA. Zakaz wyświetlania reklamówki został jednak podtrzymany, zgodnie z zasadami równości płciowej.

/gry.interia.pl, fot. ASA/PA/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!