Wiadomości

Parada LGBT w Oslo odwołana po ataku islamisty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Norweskie służby specjalne PST poinformowały, że sprawca nocnej strzelany w klubie dla gejów w Oslo, w której zginęły dwie osoby, a 21 zostało rannych, miał powiązania z islamskim ekstremizmem.

– Wiedzieliśmy o nim od 2015 roku, istniała obawa jego radykalizacji w związku z przynależnością do skrajnej terrorystycznej sieci kontaktów w Norwegii – podał na konferencji prasowej pełniący obowiązki szefa PST Roger Berg. – Do wczoraj nie mieliśmy wskazówek, że możemy mieć do czynienia z przemocą z jego strony – tłumaczył Berg.

Norweskie media przekazały, że zamachu dokonał 42-letni obywatel Norwegii Zaniar Matapour, uchodźca z kurdyjskiej części Iranu. Mężczyzna miał związki z dżihadystycznym Państwem Islamskim. W maju tego roku służby przeprowadziły z nim rozmowę, po tym jak skrytykował wypowiedzi, które postrzegał jako “zagrożenie dla islamu”. W związku ze strzelaniną w Oslo PST podwyższyło poziom zagrożenia terrorystycznego w Norwegii do nadzwyczajnego (poziom piąty) ze zwyczajnego (poziom trzeci).

Organizatorzy mającej się odbyć w sobotę parady Pride odwołali imprezę, a także wydarzenia towarzyszące.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!