Świat Wiadomości

Papua Nowa Gwinea zablokowała na swym terytorium dostęp do Facebooka na miesiąc

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na portalu pch24 możemy wyczytać, że rząd Papui Nowej Gwinei wstrzyma na miesiąc dostęp do Facebooka. Zarówno obywatele kraju, jak i turyści nie będą mieli możliwości korzystania z usług medialnego giganta. Oficjalnym powodem takich działań jest zorganizowanie przestrzeni do walki z dezinformacjami.

W ramach kampanii wymierzonej przeciwko tzw. fake newsom, rząd Papui Nowej Gwinei postanowił wyłączyć dostęp do najpopularniejszego portalu społecznościowego świata na okres jednego miesiąca. W tym czasie urzędnicy będą przeglądać i usuwać fałszywe profile oraz badać wpływ treści promowanych przez portal na obywateli.

– Rządy nigdy nie miały okazji naukowo przebadać wad i zalet płynących z używania platformy Facebook – powiedział papuański minister komunikacji, Sam Basil.

Papuański rząd znany jest z prowadzenia restrykcyjnej polityki cybernetycznej. W tym kontekście, działania wymierzone w portal Marka Zuckerberga nie są żadnym zaskoczeniem. Mimo że tylko co dziesiąty mieszkaniec kraju ma dostęp do internetu, sprawy sieciowego bezpieczeństwa są w tym kraju traktowane bardzo poważnie.

Rządowa decyzja to pokłosie afery Cambridge Analityca, w ramach której udało się wykraść dane milionów amerykańskich użytkowników. Władze chcą usunąć fałszywe profile, a także te promujące pornografię. Pod fałszywe profile zazwyczaj podszywają się reklamodawcy, naciągacze, a czasami nawet przestępcy seksualni.

Władza Papui Nowaj Gwinei nie skończy jedynie na jednorazowym eksperymencie. W planach jest już powstanie nowego, alternatywnego dla Facebooka portalu społecznościowego.

Czy to wydarzenia może stać się zalążkiem większego sprzeciwu wobec bezprawnemu wykorzystywaniu przez Marka Zuckerberga naszych danych osobowych i nachalnym promowaniu przez niego swoich lewicowych poglądów? Być może z czasem do tego rodzaju protestu przyłączą się inne państwa. Piszcze co o tym sądzicie. każda opinia ma znaczenie.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!