Świat Wiadomości Wiara

Papież wyrzuca krytycznego biskupa i dopina rewolucję w Kościele

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Watykan ogłosił decyzję papieża Franciszka o usunięciu z urzędu biskupa diecezji Tyler w stanie Teksas, Josepha Stricklanda. Hierarcha należał do konserwatywnego skrzydła amerykańskiego episkopatu i uznawany był za jednego z najbardziej zagorzałych krytyków Franciszka i modernizmu.

Papież usuwa biskupa przeciwnego modernizmowi. “Ojciec Święty odsunął biskupa Josepha Stricklanda od zarządzania duszpasterskiego diecezją Tyler w Stanach Zjednoczonych Ameryki i mianował biskupa Joe Vásqueza z Austin administratorem apostolskim tej samej diecezji, czyniąc ją sede vacante” – podano w komunikacie na stronie Vatican News.

Stolica Apostolska wyjaśniła, że decyzja została podjęta po kontroli w diecezji zarządzonej przez papieża w czerwcu ubiegłego roku.

Kard. Daniel Nicholas DiNardo, metropolita Galveston-Houston w Texasie, w oświadczeniu opublikowanym przez Vatican News, stwierdził, że bp Dennis Sullivan z diecezji Camden i emerytowany biskup Gerald Kicanas z Tucson “przeprowadzili wyczerpujące dochodzenie we wszystkich aspektach zarządzania i kierowania diecezją Tyler przez jej ordynariusza, biskupa Josepha Stricklanda”.

“W wyniku wizytacji zalecono Ojcu Świętemu, że dalsze sprawowanie urzędu przez biskupa Stricklanda nie jest możliwe. Po miesiącach starannego rozważania przez Dykasterię ds. Biskupów i Ojca Świętego podjęto decyzję, że należy zażądać rezygnacji biskupa Stricklanda. Po przedstawieniu tej prośby 9 listopada 2023 r. biskup Strickland odmówił rezygnacji z urzędu” – napisano.

Po odmowie rezygnacji, papież Franciszek zdecydował o zdjęciu biskupa z urzędu, co w Kościele katolickim jest sankcją rzadko stosowaną.

“W oczekiwaniu na bardziej trwałe ustalenia dotyczące diecezji Tyler, Ojciec Święty mianował jednocześnie biskupa Joe Vasqueza, biskupa Austin, administratorem apostolskim diecezji Tyler” – oświadczył kard. DiNardo, dodając: “Zachowajmy biskupa Stricklanda, duchowieństwo i wiernych diecezji Tyler oraz biskupa Vasqueza w naszych modlitwach”.

Bp Strickland objął diecezję Tyler w 2012 roku z nominacji papieża Benedykta XVI. Jak twierdzą amerykańskie media, usunięty teraz z urzędu hierarcha należał do konserwatywnego skrzydła Episkopatu USA.

W swoich wypowiedziach i wpisach krytykował zmianę podejścia Kościoła za pontyfikatu papieża Franciszka m.in. w sprawach dotyczących sakramentu małżeństwa czy ustępstw wobec żądań społeczności LGBTQ+.

Jak przypomina “New York Post”, “w liście do diecezjan wydanym przed październikowym spotkaniem zamykającym obrady Synodu Biskupów w Watykanie bp Strickland napisał, że do nauczania Kościoła “wtargnęło złe i fałszywe przesłanie”.

We wcześniejszym wpisie na platformie X, biskup Strickland zabrał głos w związku z usunięciem ze stanowiska ks. Franka Pavone, znanego z antyaborcyjnych wypowiedzi i oskarżonego przez przełożonych o bluźnierstwo.

“Bluźnierstwem jest to, że ten święty kapłan został odwołany, podczas gdy zły prezydent promuje zaprzeczanie prawdzie i mordowanie nienarodzonych na każdym kroku, urzędnicy Watykanu promują niemoralność i zaprzeczanie depozytowi wiary, a księża promują pomieszanie płci, niszcząc życie” – oznajmił we wpisie zdymisjonowany już biskup diecezji Tyler.

NASZ KOMENTARZ: By siły zła zatriumfowały w Kościele, niezbędne jest usunięcie z niego ostatnich sprawiedliwych, którzy głośno krytykują błędy modernizmu.

Polecamy również: Działacz kresowy idzie do więzienia za prawdę o Rzezi Wołyńskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!