Wiadomości

Papież Franciszek: Źle, kiedy koty i psy zastępują dzieci w społeczeństwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Tak, psy i koty zastępują dzieci. Tak, to zabawne, rozumiem, ale taka jest rzeczywistość” – mówił Ojciec Święty.

Na środowej audiencji generalnej papież Franciszek zachęcił małżonków do „podejmowania ryzyka” posiadania dzieci i stwierdził, że szkodą cywilizacyjną jest sytuacja, w której psy i koty zastępują dzieci w rodzinie.

– Pewnego dnia mówiłem o demograficznej zimie, którą mamy dzisiaj. (…) Wiele par nie ma dzieci, ponieważ nie chcą, albo mają tylko jedno – ale mają dwa psy, dwa koty. Tak, psy i koty zastępują dzieci. Tak, to zabawne, rozumiem, ale taka jest rzeczywistość, a to zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera człowieczeństwo – mówił Franciszek.

Papież podkreślił, że wraz z tym egoizmem wielu par małżeńskich „cywilizacja się starzeje”, gdyż „utracone zostaje bogactwo ojcostwa i macierzyństwa”. Stwierdzając, że „ojcostwo i macierzyństwo są pełnią życia człowieka”, Franciszek zwrócił się do św. Józefa z modlitewną prośbą „łaskę przebudzenia sumień”.

Pierwsza w tym roku audiencja generalna uwypukliła postulat wielokulturowości w nauczaniu papieża Franciszka. Ogłoszono, że odtąd zakonnicy i świeccy pracownicy Watykanu będą na środowych spotkaniach odczytywać pozdrowienia w różnych językach.

Poświęcając przemówienie postaci św. Józefa, papież mówił m. in. o „akceptacji życia na drodze adopcji”, która jest jego zdaniem „szczodrym i pięknym” aktem. „Niech św. Józef, który zajął miejsce prawdziwego ojca, Boga, pomoże nam zrozumieć, jak rozwiązać to poczucie sieroctwa, które jest dla nas tak szkodliwe w dzisiejszych czasach” – powiedział Franciszek.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!