Wiadomości Wiara

Papież Franciszek podjął decyzję w temacie żonatych księży i diakonatu kobiet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Papież Franciszek nie zgodził się na diakonat kobiet, ani wyświęcanie żonatych mężczyzn w Amazonii – podał Watykan.

Decyzja Ojca świętego jest sprzeczna ze stanowiskiem biskupów, którzy w trakcie ubiegłorocznego zorganizowanego w Rzymie synodu dla Amazonii, dyskutując o przyszłości Kościoła w regionie, wstępnie poparli pomysł wyświęcania starszych, żonatych mężczyzn, tzw. viri probati.

W środę Watykan wydał specjalny komunikat w tej sprawie. „Amazonia wzywa nas – pisze papież – do przezwyciężenia ograniczonych perspektyw i nie poprzestania na rozwiązaniach, które dotyczą tylko części problemu”.

Franciszek wezwał biskupów, by „promowali modlitwę za powołania kapłańskie” i zachęcali tych, którzy chcą zostać misjonarzami, aby „wybrali region Amazonii”.

Jak podkreśla BBC, co najmniej 85 proc. tamtejszych wiosek nie jest w stanie organizować co tydzień niedzielnej mszy z powodu braku księży, a w wielu miejscach ksiądz pojawia się zaledwie raz w roku.

Stacja zauważa też, że konserwatywne skrzydło Kościoła katolickiego – szczególnie w Europie i Ameryce Północnej – wypowiadało się przeciwko idei wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów, argumentując, że może to doprowadzić do globalnego zniesienia celibatu.

/dorzeczy.pl/

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!