Wiadomości

Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za krwawy atak na szyicki meczet w Afganstanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Państwo Islamskie (IS) poinformowało na swoim kanale na Telegramie, że to ono stoi za zamachem, do którego doszło w piątek w szyickim meczecie w prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie. Celem ataku była społeczność Hazarów. Według AFP zginęło co najmniej 55 osób.

AFP dodaje, że komunikat IS głosi, że zamachu dokonał samobójca, którego nazwano „Mohammed Ujgur”, z czego wynika, iż sprawca należał do chińskiej muzułmańskiej (tureckiej) mniejszości Ujgurów. Agencja wyjaśnia przy okazji, że niektóre grupy Ujgurów dołączyły do dżihadystów z IS.

AFP podkreśla, że był to najbardziej krwawy zamach do jakiego doszło po wyjściu z Afganistanu żołnierzy USA 30 sierpnia. Szef sił bezpieczeństwa w Kunduz Dost Muhammad powiedział lokalnym dziennikarzom, że sprawcy zamachu chcą „siać niezgodę między sunnitami i szyitami”.

“Zapewniamy naszych szyickich braci, że zadbamy o ich bezpieczeństwo i takie ataki nie będą się powtarzać” – dodał.

Hazarowie to trzecia największa grupa etniczna żyjąca w Afganistanie (po Pasztunach, z których zasadniczo wywodzą się Talibowie, oraz Tadżykach). Częściowo są pochodzenia mongolskiego i przeważnie wyznają szyicki odłam islamu.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!