Europa Historia Polska Wiadomości

Pamięci pomordowanych mieszkańców Huty Pieniackiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Hucie Pieniackiej pod Lwowem odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą pacyfikacji tej polskiej wsi.

W uroczystościach wzięło udział około 500 osób. Wśród nich byli potomkowie zabitych oraz zwykli Polacy i Ukraińcy, a także ambasadorowie Polski na Ukrainie i Ukrainy w Polsce, posłowie na Sejm RP i deputowani Rady Najwyższej Ukrainy, a także przedstawiciele miejscowych władz.

Uroczystości rozpoczęły się ekumeniczną modlitwą oraz poświęceniem krzyża, który został postawiony w zeszłym tygodniu staraniami miejscowych Ukraińców po tym, jak poprzedni został wysadzony w powietrze przez nieznanych sprawców w nocy 9/10 stycznia br.

Przypomnijmy, że sprawcami zbrodni, w wyniku której śmierć poniosło około 850 cywilnych mieszkańców Huty Pieniackiej, byli żołnierze 4 Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS, w szeregach którego służyli ukraińscy ochotnicy, którzy zgłosili się do służby w 14 Dywizji Grenadierów SS (znanej jako Dywizja SS-Galizien), a także lokalny oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (najprawdopodobniej sotnia Dmytra Karpenki, ps. „Jastrub”) oraz towarzyszący im okoliczni ukraińscy chłopi.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!