Wiadomości

Oto co białoruskie służby robią na granicy z Polską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Imigranci wciąż są sprowadzani na Białoruś, a tam – instruowani, jak nielegalnie przedrzeć się do Polski. Straż Graniczna pokazała nowe nagranie (z 26 października) wykonane na terenie placówki SG w Bobrownikach. Widać na nim próbę podejścia do rzeki granicznej Świsłocz po stronie białoruskiej i służby reżimu Alaksandra Łukaszenki, które instruują cudzoziemców.

Na filmie widać, jak białoruskie służby wyjaśniają imigrantom możliwości dostania się do Polski i pokazują im mapy. Następnie cała grupa rusza za żołnierzami. Służby białoruskie nie ustają w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej cudzoziemcom, którzy trafiają do nich z Rosji.

Nielegalni imigranci usiłujący przedostać się do Polski z Białorusi to nadal w większości obywatele państw afrykańskich oraz azjatyckich w szczególności z regionu Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej. W dalszym ciągu widoczna jest ogromna różnorodność, jeżeli chodzi o narodowość tych osób. We wrześniu tego roku odnotowano obywateli z 34 państw. Wciąż są to głównie mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat.

Jak informuje SG, cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekraczają granicę naszego państwa decydują się na jej nielegalne przekroczenie już w kraju swojego pochodzenia. „Przylatują do Rosji na podstawie rosyjskich wiz m.in. w celu nauki, pracy, odwiedzin oraz podjęcia działalności gospodarczej. Z Rosji bardzo szybko mają zorganizowany transport na Białoruś do Mińska, Brześcia czy miejscowości przygranicznych. Tam oczekują na wyznaczenie dogodnego terminu wyjazdu z miejsca zakwaterowania w rejon pogranicza. W tym czasie przygotowują się do nielegalnego przekroczenia granicy. Wyposażeni są w niezbędny sprzęt i ekwipunek do pokonania granicy polsko-białoruskiej” – czytamy w komunikacie Straży Granicznej.

/TVP Ino/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!