Wiadomości

Mocny komentarz Kalety: “Komisja Europejska nas okrada

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wskazuje, że KE nakłada na Polskę kolejne kary mimo, że nasz kraj zgadza się na kompromisy.

W czwartek 27 września Polska straciła 30 mln euro z unijnych funduszy – informuje korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Komisja Europejska obarczyła Polskę kolejną, siódmą, transzą kar w związku niewykonaniem orzeczenia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN.

Jak przypomina dziennikarka, od momentu nałożenia na Polskę kary, Warszawa straciła już 267 milionów euro. W przeliczeniu po obecnym kursie daje oznacza to stratę w wysokości około 1, 26 mld zł.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zauważył, że Polska jest karana mimo wypełniania “kamieni milowych” narzuconych nam przez KE. “Izby Dyscyplinarnej nie ma, a KE dalej nas okrada z należnych funduszy (potrącili dzisiaj 30mln euro). Kamienie milowe wypełnione, a sygnały z KE idą, że wypłat nie będzie. W przeszłości takich ‘kompromisów’ Polska wypełniła kilka, a za każdym szedł nowy szantaż” – ocenia polityk.

Nałożenie na Polskę kolejnej kary skomentował też minister sprawiedliwości. “Właśnie Komisja Europejska ukradła nam 30 mln euro. Pod niemiecką presją, za namową niemieckiej partii w Polsce. Ordnung muß sein” – napisał Zbigniew Ziobro w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku wiceprezes TSUE nałożył na nasz kraj 1 mln euro dziennej kary za niewykonanie orzeczenia TSUE. Chodzi o niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Kary będą naliczane aż do całkowitego dostosowania się polskich władz, albo do wydania ostatecznego wyroku przez TSUE lub jego zmiany.

“Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 EUR dziennie” – napisano w komunikacie wydanym wówczas przez unijny trybunał.

Odbieranie funduszy nie oznacza, że tracą na tym bezpośredni beneficjanci, np. samorządy. Potrącenie dotyczy refundacji, o jaką zwraca się do KE budżet państwa za już rozliczone z regionami faktury. Traci natomiast budżet państwa, a więc wszyscy podatnicy. – przypomina RMF FM.

Źródło: Twitter / RMF FM

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!