Europa Polska Świat Wiadomości

Polska jako pierwsza na świecie zrówna płace kobiet i mężczyzn. Najnowczy raport PwC

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kobiet firma konsultingowa PricewaterhouseCoopers opublikowała raport Women in Work Index 2017. Wg raportu Polska jest światowym liderem pod względem zatrudniania kobiet i zrównywania płac obu płci.

Raport PwC pokazuje, że polska dokonała największego skoku jeżeli chodzi o zatrudnianie kobiet. Od 2000 roku awansowaliśmy o 10 pozycji – z 19 miejsca na świecie na 9, wyprzedzając Belgię, Kanadę i Szwajcarię. Większego progresu dokonał jedynie Izrael awansując z 26 pozycji na 14. Najgorzej poszło m.in. Stanom Zjednoczonym – z 9 miejsca spadły na 20.

Źródło: Raport PwC Women in Work Index 2017.
Źródło: Raport PwC Women in Work Index 2017.

 

Skok Polski to efekt spadku bezrobocia wśród kobiet i zwiększenia stopy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Przed Polską znajdują się obecnie jedynie kraje nordyckie (Islandia, Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia), Słowenia oraz Luksemburg.

Jednak jeżeli chodzi o różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn to w Polsce są one najmniejsze na świecie! Nawet Skandynawowie pozostają za nami daleko w tyle. Jeżeli utrzymamy trend to pełne zrównanie płac nastąpi w Polsce w roku 2021. Rok później zrównanie dokona się w Luksemburgu. Najgorzej pod tym względem wypadają Niemcy. U nich równe płace będą dopiero w 2297 roku!

Kiedy nastąpi pełne zrównanie płac? Źródło: PwC Women in Work Index 2017.
Kiedy nastąpi pełne zrównanie płac? Źródło: PwC Women in Work Index 2017.

Jeżeli chodzi o temat równych płac to możemy go uznać za zamknięty. Lewicowe feministki, które wmawiają nam, ze w Polsce pod tym względem dzieje się źle mogą się schować. Albo niech lepiej pojadą do Niemiec i tam walczą o równe płace.

Cały raport można przeczytać tutaj.

Źródło: pwc.co.uk

Autor: AW

/wolnosc24.pl/

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!