Wiadomości

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zawiadamia prokuraturę. Na celowniku – Grabowski, Jachira, Markusz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu skierował do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez prof. Jana Grabowskiego, posłankę PO Klaudię Jachirę i dziennikarkę Katarzynę Markusz. Sprawa do tyczy ich wpisów w mediach społecznościowych.

„Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 55 ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu wobec Jana Grabowskiego, Klaudii Jachiry i Katarzyny Markusz zostały dziś wysłane do prokuratury” – czytamy w zamieszczonym w czwartek wpisie.

Zawiadomienia dotyczą możliwości popełnienia przestępstwa z art. 55, który stanowi, że „Kto publicznie i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom, o których mowa w art. 1 tej ustawy, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat trzech”.

Przyczyny złożenia zawiadomień wyjaśnia w załączonym nagraniu wideo Dariusz Matecki, prezes ośrodka, polityk Solidarnej Polski.

Pierwsze zawiadomienie dotyczy Katarzyny Markusz, która „wielokrotnie kłamała na temat polskiej historii w mediach społecznościowych”. Dziennikarka Jewish Telegraphic Agency i serwisu Jewish.pl napisała kilka dni temu na Twitterze: „Dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć. Nikt ich nie zabijał za to, że są Polakami. Polskich Żydów zginęło 90%, a etnicznych Polaków 10%”.

W drugim zawiadomieniu wskazano Klaudię Jachirę. Posłanka PO napisała w mediach społecznościowych, że „nawet Hitler nie niszczył cmentarzy”. Wpis najprawdopodobniej nawiązywał do aktu wandalizmu na żydowskim cmentarzu w Bielsku-Białej.

Trzecie zawiadomienie dotyczy historyka, prof. Jana Grabowskiego. Na Twitterze opublikował on tekst mówiący, że „w Polsce trzeba ciągle przypominać, że niemiecki plan eksterminacji dotyczył Żydów, wyłącznie Żydów, że do obozów zagłady wywożono Żydów, nie Polaków”.

„Każda osoba, która odebrała choć podstawowe wykształcenie, doskonale powinna zdawać sobie sprawę, że te wszystkie twierdzenia to oczywiste kłamstwa” – stwierdza w nagraniu Dariusz Matecki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!