Wiadomości

Ósmy dzień wojny na Ukrainie – położenie na froncie z godz. 6.00 dnia 3 marca 2022 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

Trwa ósmy dzień heroicznego oporu narodu ukraińskiego przeciw rosyjskiej inwazji wojskowej. Siły okupacyjne, ponosząc porażki na prawie wszystkich kierunkach, w których posuwały się naprzód, zastosowały taktykę nocnego ostrzału dzielnic mieszkalnych dużych miast.

Siły Zbrojne Ukrainy nadal wytrwale bronią wyznaczonych rubieży oraz kontratakują i blokują siły okupantów na różnych kierunkach.

Na kierunku wołyńskim nieprzyjaciel nadal organizuje działania demonstracyjne wzdłuż granicy państwowej.

Na kierunku poleskim nieprzyjaciel próbuje prowadzić działania ofensywne w rejonie miejscowości Kozarowicze, Wyszhorod, Fastów i Obuchów. Odnotowano dalsze rozmieszczenie polowych obozów logistycznych w okolicach miejscowości Borodianka, Katiużanka i Gawrońszczyzna.

Na kierunku północnym rosyjscy okupanci, nie odnieśli powodzenia w ukraińskich miastach Czernihów, Niżyn i Sumy, Łebedyn i Ochtyrka, unikając starć z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, próbują przedostać się na północne przedmieścia Kijowa.

Oddziały i pododdziały wroga skoncentrowane były w okolicach miejscowości Baryszewka, Nowa Basań i Lubech. Część sił do batalionowej grupy taktycznej z 200. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 14. Korpusu Armijnego Floty Północnej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, która faktycznie utraciła zdolność bojową, przegrupowuje się i próbuje uderzyć w kierunku Browarów i Kijowa.

Na kierunku słobozhansky nieprzyjaciel prowadzi operację ofensywną w rejonie Złoczowa, Charkowa i Bałaklija, próbując kontynuować ofensywę w kierunku Łozowej, pilnie potrzebuje uzupełnienia utraconego sprzętu i personelu.

Na kierunku donieckim okupanci 1. i 2. Korpusów Armijnych, przy wsparciu artylerii, kontynuują działania ofensywne w okolicach miejscowości Nowy Ajdar, Wołnowacha i Mariupol. Przeciwnik nie osiągnął głównego celu, jakim było zdobycie Mariupola i dotarcie do granicy administracyjnej obwodów donieckiego i ługańskiego.

Na kierunku tawrijskim [krymskim] nieprzyjaciel nie rezygnuje z prób prowadzenia operacji ofensywnej. Po przegrupowaniu i wprowadzeniu części odwodów operacyjnych skoncentrował główne wysiłki na kierunku Mikołajew – Wozniesieńsk.

W Czarnomorskiej Strefie Operacyjnej grupy marynarki wojennej Floty Czarnomorskiej nadal strzelają do statków cywilnych i chwytają marynarzy.

Po raz pierwszy rosyjscy zbrodniarze wojenni przyznali się do masowych śmierci i ran własnych żołnierzy. Podczas kolejnej, wieczornej odprawy oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej opublikował własną informację o stratach rosyjskich sił okupacyjnych na Ukrainie: 498 zabitych i 1597 rannych.

Część sił wroga kontynuuje działania w okolicach miejscowości Energodar, Wasylówka, Tokmak, Nowopietrówka. Po przegrupowaniu i wprowadzeniu części odwodów operacyjnych z 205. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 49. Armii Ogólnowojskowej Sił Zbrojnych Rosji kontynuuje ofensywę w celu dotarcia do przedmieść Zaporoża i Mariupola.

Aby umożliwić przeprowadzenie desantu taktycznego wojsk powietrznodesantowych 10. Brygady Specjalnej Sił Zbrojnych FR w rejonie osady Bałownie, najeźdźca wysadził mały desant, który został zniszczony.

Na wodach Morza Czarnego ma miejsce ruch zagonu desantowego Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej składającego się z czterech dużych okrętów desantowych wraz z trzema łodziami rakietowymi w kierunku Odessy.

Kijów i inne ukraińskie miasta cierpią z powodu ataków rakietowych wroga. Sieci społecznościowe i znane źródła informacji zaczynają w czasie rzeczywistym komentować konsekwencje uderzeń i celności pocisków wroga.

A co najważniejsze, apelujemy do blogerów, ekspertów i zwykłych członków społeczności internetowej: Twoje informacje operacyjne mogą zainteresować rosyjskich artylerzystów i obserwatorów, aby skorygować wrogi ostrzał! Zachowaj ostrożność podczas rozpowszechniania informacji o ostrzale w czasie rzeczywistym.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!