Świat Wiadomości

Ortodoksyjni Żydzi krytykują finał Eurowizji organizowany przez Izrael

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com naczelny rabin aszkenazyjski Izraela Dawid Lau poprosił o przedłużenie o 20 minut szabasu, świętego dla wyznawców judaizmu dnia odpoczynku. Uzasadnił to „profanacją”, jaką będą poranne prace związane z przygotowaniami do finału Konkursu Piosenki Eurowizji.

Przed sobotnią galą festiwalową konieczne jest przeprowadzenie kilkugodzinnych prób, co Lau uważa za naruszenie zasad świętowania – według nakazów judaizmu szabas zaczyna się w piątek po zachodzie słońca i kończy w sobotę o zmroku.

„Profanacja ta dokonuje się na oczach świata” – powiedział duchowny, który wezwał wierzących, aby powstrzymali się tym razem od pracy dziesięć minut przed zapaleniem szabasowych świec i zakończyli dzień odpoczynku dziesięć minut później niż zwykle – poinformował w piątek „Times of Israel”.

Odkąd Izrael wywalczył w ubiegłym roku prawo do organizacji finału Eurowizji, nie ustają protesty części najbardziej religijnych żydów. Zgodnie z zasadami ortodoksyjnego judaizmu w czasie szabasu należy całkowicie powstrzymać się od pracy, nie powinny funkcjonować oficjalne instytucje, przestaje działać transport publiczny, a windy działają automatycznie, bez naciskania guzików wskazujących piętra.

Czy myślicie, że władze Izraela przejmą się tym protestem? Piszcie w komentarzach.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!