Wiadomości

Orlen podejmie bliską współpracę z firmą najbogatszego Polaka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PKN Orlen podpisał z Synthosem umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej, dotyczącej małych i mikro reaktorów atomowych do 300 MW. Efektem będzie powstanie spółki Orlen Synthos Green Energy.

– W ciągu trzech miesięcy opracujemy szczegółowe warunki współpracy, a jednym z jej elementów będzie utworzenie spółki celowej – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że wejście koncernu w technologię SMR nie jest sprzeczne z inwestycjami państwa w tzw. duży atom.

– Koszt budowy takich reaktorów jest zdecydowanie niższy niż tradycyjnych elektrowni jądrowych, a ich budowa szybsza i tańsza w przeliczeniu na megawatogodzinę – dodał Obajtek.

– Nasza współpraca z PKN Orlen trwa co najmniej 14 lat, głównie w sferze surowcowej, a dziś otwieramy w ramach tej współpracy nową kartę energetyczną. Umowa dotyczy również obszaru offshore, a powstała spółka będzie się nazywać Orlen Synthos Green Energy. Ten projekt jest skazany na sukces, bo po prostu nie ma innego wyjścia – powiedział prezes Synthosu Zbigniew Warmuz.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych – zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników. Firma należy do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!