Polska Świat Wiadomości

Organizator Światowego Forum Holokaustu stwierdził, że żałuje nieobecność w Jerozolimie Andrzeja Dudy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
– Prezydent Duda został zaproponowany jako pierwszy mówca, który miałby otworzyć wszystkie uroczystości wczoraj (oficjalną kolację w domu prezydenta Izraela – red.), ale zamiast tego jego miejsce zajął król Hiszpanii – powiedział Mosze Kantor, główny organizator Światowego Forum Holokaustu.

Mosze Kantor, szef Fundacji Światowego Forum Holokaustu, oraz Awner Szalew, dyrektor instytutu Yad Vashem, wzięli udział w konferencji prasowej przed rozpoczęciem 5. Światowego Forum Holokaustu. W jej trakcie Kantor zarzekał się, że żałuje nieobecności w Jerozolimie Andrzeja Dudy.

– Światowe Forum nie jest spotkaniem o charakterze politycznym. Naszym głównym celem uczczenie pamięci ofiar Holokaustu i poruszenie kwestii nasilającego się antysemityzmu. I to nam się udaje – ocenił Kantor.

– Zaledwie 75 lat od Holokaustu życie Żydów w Europie jest zagrożone. Żydzi boją się chodzić po ulicach Europy, nosić żydowskie symbole. Atakowane są żydowskie szkoły i synagogi, a ataki antysemickie stają się coraz bardziej gwałtowne – dodał.

Żal z powodu nieobecności polskiego prezydenta wyrażał także Szalew. – Jest mi bardzo przykro, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się nie przyjeżdżać – powiedział.

– Fakt, że na Forum pojawi się prezydent Rosji Władimir Putin, a nie ma Andrzej Dudy, nie ma podłoża politycznego. Przebieg wydarzenia planowaliśmy na długo przed ostatnimi sporami na linii Polska-Rosja. Doszło do niezrozumienia celów, które przyświecają Światowemu Forum Holokaustu – dodał dyrektor Instytutu Yad Vashem, cytowany przez „The Jerusalem Post”.

W organizowanym 23 stycznia w Yad Vashem, w przededniu 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Światowym Forum Holokaustu weźmie udział kilkudziesięciu przywódców państw świata.

W uroczystościach nie bierze udziału prezydent Andrzej Duda, który odmówił przyjazdu do Jerozolimy po tym, jak organizatorzy nie przewidzieli zabrania przez niego głosu w trakcie uroczystości.

Wierzycie w te zapewnienia?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!