Wiadomości

Orban po spotkaniu z Morawieckim i Kaczyńskim: „Polska i Węgry są blisko sukcesu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Myślę, że Polska i Węgry mają dobrą szansę, by osiągnąć nasz cel. Jesteśmy blisko dobrego wyniku, na pewno to osiągniemy – mówił w TVP Info po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim premier Węgier Viktor Orban.

Jak dodawał, „prawdziwym powodem sporu o praworządność jest to, że niektórzy nie rozumieją, czym jest praworządność. A to bierze się z tego, że nigdy nie walczyli o tę praworządność, zawsze ją mieli, nigdy nie walczyli o demokrację, o ten standard życia. Oni to odziedziczyli”.

Premier Węgier został zapytany, co ustalono podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim.

– Kiedy zaprasza mnie pan Jarosław Kaczyński, zawsze przyjadę. Na Węgrzech jest on legendą i cieszy się wielkim szacunkiem. Poza tym, Mateusz Morawiecki jest w pewnym sensie moim szefem, ponieważ przewodzi teraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Poprosił mnie o to, bym przybył do Warszawy i byśmy wyjaśnili rzeczy, które są bardzo ważne. Wzmocniliśmy nasz sojusz. Polacy i Węgrzy bardzo silnie ze sobą współpracują – powiedział Orban.

Zapytany, czy oba państwa będą solidarnie współpracować na 100 proc., odpowiedział: „Myślę, że to jest większa gwarancja niż tylko 100 proc.”

Premier Węgier odniósł się także do sprawy Funduszu Odbudowy.

– Pamiętać należy, że jest to struktura pożyczkowa. Pożyczka jest dostępna dla wszystkich. Proszę się nie głowić, na pewno sobie poradzimy. Fundusz Odbudowy jest oczywiście dobry, ważny, ale to nie jest kwestia nr 1 dla nas, ponieważ jesteśmy wystarczająco silni gospodarczo. Chodzi o suwerenność narodową – podkreślał Orban.

– Niemiecka prezydencja pracuje nad tym, by znaleźć pewnego rodzaju rozwiązanie i mamy oczywiście pewien kontakt na poziomie eksperckim. Z tego co wiem, nadzieja jest, jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia porozumienia, które będzie zwycięstwem – dodawał.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!