Wiadomości

Orban: Bez gazu i ropy z Rosji węgierska gospodarka upadnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Węgry sprzeciwiają się sankcjom UE wobec rosyjskiego sektora energetycznego, ponieważ węgierski przemysł upadłby bez rosyjskiej ropy i gazu – powiedział premier Viktor Orban.

W środę w ramach przygotowań do unijnego szczytu we Francji Orban rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Bertalan Havasi, rzecznik Orbana, powiedział węgierskiej agencji prasowej MTI, że Orban w rozmowie z Michelem podkreślił, że Węgry potępiają działania Rosji na Ukrainie, ale “nie chcą za to płacić”.

– Musimy wziąć pod uwagę, że większość importu ropy i gazu ziemnego na Węgry pochodzi z Rosji. 90 proc. węgierskich gospodarstw domowych ogrzewa swoje domy gazem. Premier zaznaczył, że bez gazu i ropy węgierska gospodarka zatrzymałaby się – przekazał rzecznik.

Podkreślił, że sankcje gospodarcze na Rosję odczuwają wszyscy w Europie, w tym Węgry. – Viktor Orban dał jasno do zrozumienia, że rozszerzenie sankcji na sektor energetyczny będzie nieproporcjonalnym obciążeniem dla ludzi, gospodarstw domowych i firm – tłumaczył Havasi, którego cytuje agencja TASS.

– Orban przypomniał, że “Węgry są zainteresowane pokojem” na Ukrainie i wezwał do jak najszybszego zaprzestania działań wojennych w drodze negocjacji – dodał rzecznik.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!