Wiadomości

Opublikowano nagranie z zatrzymania żołnierza podejrzanego o wyciek tajnych dokumentów Pentagonu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Teixeira miał dostęp do wewnętrznej sieci komputerowej Departamentu Obrony.

Amerykańskie służby aresztowały 21-letniego żołnierza Jacka Teixeira, podejrzanego o ujawnienie ściśle tajnych dokumentów Pentagonu. W mediach pojawiło się nagranie z momentu zatrzymania mężczyzny przez FBI.

W czwartek po południu uzbrojeni agenci FBI wyprowadzili Jacka Teixeirę, żołnierza sił powietrznych Gwardii Narodowej z Massachusetts, z jego rodzinnego domu w Dighton. Ubrany w czerwone spodenki i koszulkę podejrzany został zaprowadzony do samochodu i odwieziony do aresztu.

– Departament Sprawiedliwości aresztował Jacka Douglasa Teixeirę w związku ze śledztwem dotyczącym nieuprawnionego usunięcia, przechowywania i przekazywania tajnych informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego – powiedział w krótkim oświadczeniu prokurator generalny Merrick Garland.

Teixeira służył na niższym stanowisku technicznym, ale miał dostęp do wewnętrznej sieci komputerowej Departamentu Obrony zawierającej ściśle tajne informacje. To pozwoliło mu czytać i kopiować dokumenty dotyczące takich spraw jak planowana ofensywa wojsk ukraińskich, stan sił zbrojnych Ukrainy i Rosji, liczba ofiar po obu stronach oraz plany sprzedaży Rosji przez Egipt pocisków rakietowych. Zanim dokumenty wyciekły na różne platformy internetowe, Teixeira podzielił się nimi z niewielką grupą znajomych na popularnej wśród graczy platformie czatowej Discord.

– Ujawnienie tajnych dokumentów amerykańskich służb było celowym przestępstwem – powiedział rzecznik amerykańskiego departamentu obrony gen. Pat Ryder. Dodał, że Pentagon i służby nieustannie pracują, by poznać zakres, skalę i konsekwencje wycieku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!