Wiadomości

Opublikowano Katalog egzekucji i strat wojennych z lat 1939-1945

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych został opublikowany Katalog egzekucji i strat wojennych z lat 1939-1945. Rejestr został stworzony w oparciu o materiały, które były wysyłane do Delegatury Rządu RP na Kraj przez Polskie Państwo Podziemne. Chodzi o meldunki dotyczące egzekucji i zbrodni. Katalog został zaprezentowany w południe na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu, powiedział, że jest to inicjatywa mająca na celu pokazywanie w wymiarze lokalnym historii II wojny światowej. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że dokumenty leżały od lat w archiwach.

– Myślę, że ten katalog jest pierwszym krokiem, który będzie przybliżał archiwistów, historyków, ale też lokalnych aktywistów do zapoznawania się ze swoją historią. Jest to wymierny etap naszej współpracy – zespołu parlamentarnego i Archiwum Akt Nowych. Przed nami kolejne prace polegające na raporcie w stratach wojennych – zaznaczył polityk.

Parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych został powołany pod koniec 2017 r. W sierpniu ubiegłego roku przedstawił wstępne wyliczenia strat wojennych. Z danych zebranych przez ekspertów wynika, że zginęło ponad 5 mln osób. Straty liczone są w setkach miliardów złotych. Nasi eksperci wskazują, że Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze od Niemiec. W ocenie naszych sąsiadów są one jednak bezzasadne.

Katalog egzekucji i strat wojennych z lat 1939-1945 można zobaczyć tutaj: http://www.aan.gov.pl/delegaturaRP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!