Wiadomości

Opole: Politechnika będzie kształcić antyterrorystów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od przyszłego roku na Politechnice Opolskiej zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów dla chętnych do służby w formacjach mundurowych, w szczególności w siłach specjalnych.

W czwartek władze Politechniki Opolskiej podpisały porozumienie z KW Policji w Opolu o współpracy przy nowym kierunku studiów “Sport i bezpieczeństwo”. Program studiów licencjackich będzie opracowany pod kątem potrzeb osób chcących podjąć pracę w formacjach mundurowych, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek specjalnych.

“Bardzo się cieszę i gratuluję takiej inicjatywy. To chyba pierwszy taki kierunek w Polsce, gdzie łączymy teorię z bardzo dobrym przygotowaniem praktycznym. Na pewno chcielibyśmy wesprzeć politechnikę naszą kadrą, która na co dzień realizuje te najtrudniejsze zadania, czyli policjantami służby kontrterrorystycznej jak i też policjantami realizującymi inne zadania, np. z pionu prewencji czy kryminalnego” – powiedział nadinsp. komendant wojewódzki policji w Opolu dr Rafał Kochańczyk.

Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii dr hab. Dawid Bączkowicz podkreślił, że program studiów był konsultowany także z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Strażą Ochrony Kolei, a głównym partnerem kierunku jest Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu.

“Program studiów nowego kierunku w dużej mierze przewiduje przygotowanie pod kątem sprawnościowym, chodzi tutaj głównie o wytrzymałość, ale także sprawność w rozumieniu przydatności w służbach mundurowych, jak np. ratownictwo górskie, strzelectwo sportowe i bojowe, walka wręcz, sporty wodne. Bazując na opinii przedstawicieli różnych mundurowych formacji w programie studiów ujęliśmy lektoraty dwóch języków obcych: angielski lub niemiecki i rosyjski, wykorzystanie nowoczesnych technologii w zwalczaniu przestępczości i terroryzmu, stąd też są przedmioty związane np. z cyberbezpieczeństwem oraz jawnymi i niejawnymi technikami pozyskiwania danych” – wylicza dr hab. Dawid Bączkowicz.

Autor: Marek Szczepanik
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!