Wiadomości

Iran kupi rosyjską broń, w tym samoloty Su-35 i systemy przeciwlotnicze S-400

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja i Iran zacieśniają współpracę wojskową. Agencja Informacyjna Mehr poinformowała, że irański przywódca uda się w przyszłym tygodniu do Rosji. W trakcie wizyty ma zostać podpisana umowa zakupu od Rosji broni o wartości 10 mld dolarów, w tym samolotów myśliwskich Su-35 oraz systemów przeciwlotniczych S-400.

Wcześniej Agencja Mehr informowała, że Moskwa ma dostarczyć Siłom Powietrznym Islamskiej Republiki Iranu (IRIAF) 24 samoloty myśliwskie Su-35 Flanker-E, dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe S-400 oraz satelitę wojskowego.

IRIAF naprawdę przydałoby się unowocześnić swój arsenał myśliwców. Obecna flota składa się głównie z amerykańskich myśliwców dostarczonych w latach 70., takich jak F-14A Tomcat, F-4D/E Phantom II i Northrop F-5E/F. Zostały one uzupełnione podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, kiedy to uciekający iraccy piloci zabrali do Iranu swoje Dassault Mirage F-1BQ/EQ, Suchoj Su-22M4 i niewielką liczbę maszyn MiG-29 Fulcrum. Później Rosja i Chiny dostarczyły odpowiednio kilka dodatkowych samolotów MiG-29 i Chengdu F-7F/FT-7N.

Według niektórych źródeł 32 irańskich pilotów przechodzi już szkolenie na Su-35 w Rosji, a nadto krążą pogłoski, że umową objęte są również dostawy śmigłowców. Nie wiadomo, jak będą realizowane przyszłe szkolenia. Obecna flota szkoleniowa starzejących się PAC Super Mushshak, EMBRAER EMB312 Tucano, Pilatus PC-7 i F-5 nie wydaje się wystarczająca dla nowoczesnego myśliwca takiego jak Su-35.

/scramble.nl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!