Wiadomości

ONZ: Strony libijskiej wojny domowej osiągnęły porozumienie w sprawie trwałego zawieszenia broni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała podczas czwartej rundy posiedzeń Wspólnego Komitetu Wojskowego 5 + 5 w Genewie, że strony libijskiej wojny domowej osiągnęły porozumienie w sprawie trwałego zawieszenia broni w całym kraju i że wejdzie ono w życie natychmiast.

Porozumienie obejmuje nadto otwarcia szlaków lądowych i powietrznych łączących wszystkie regiony Libii. Ustalono, że wszyscy najemnicy opuszczą terytoria Libii najdalej w ciągu trzech miesięcy. Zgodzono się również na utworzenie wspólnych sił zbrojnych pod jednym zjednoczonym dowództwem, aby zajmowały się wszelkimi naruszeniami zawieszenia broni.

– Uzgodniliśmy, że wszystkie obce siły walczące po obu stronach odejdą, otwarte zostaną drogi lądową i utworzone komitety, które zajmą się łączeniem rodzin i wymianą ciał – powiedział reprezentujący Rząd Pojednania Narodowego (GNA) Ahmed Abu Shahhama.

Zadowolenie z zawartego porozumienia wyraził Marja Al-Amami, reprezentujący dowodzącego Libijską Armią Narodową feldmarszałka Chalifę Haftara.

– Naprawdę mamy nadzieję i mamy nadzieję, że w Libii nastąpi zawieszenie broni – stwierdził prezydent Turcji Recdep Tayyip Erdogan, który wspierał siły GNA w walce z dowodzoną przez Chalifę Haftara Libijską Armią Narodową (LNA).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!