Polska Wiadomości

Olsztyńska prokuratura zajmie się sprawą sprofanowania krzyża oraz godła jakich dopuszczono się w trakcie wystawy “Polacy Europy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo, w którym zbada, czy wystawa artystów – performerów „Polacy Europy” w miejskiej Galerii Dobro w Olsztynie godzi w uczucia religijne i znieważa symbole państwowe. Chodzi o wystawę prac plastycznych, wśród których jedna jest profanacją, świętego dla chrześcijan, symbolu krzyża. Jeszcze inna bezcześci polskie godło narodowe.

Zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa polegającego na „publicznym znieważeniu godła oraz obrazie uczuć religijnych”, kilka tygodni temu, złożyli członkowie PiS. Dwóch z nich jest posłami, a trzech olsztyńskimi radnymi. Po wykonaniu czynności sprawdzających prokuratura Olsztyn-Południe wszczęła w tej sprawie śledztwo. – Będą w nim badane trzy wątki. Czy doszło do znieważenia godła Polski, czy doszło do obrazy uczuć religijnych oraz czy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury nie dopełnił obowiązków, poprzez niepodjęcie działań, zmierzających do usunięcia obrazów obrażających uczucia religijne i znieważających godło – tłumaczy Krzysztof Stodolny, rzecznik olsztyńskiej Prokuratury Okręgowej.

Obrzydliwe prace powstały, w połowie września br., w ramach akcji „artystycznej” pod tytułem „Polacy Europy” przeprowadzonej przez miejską Galerię Dobro (podlega pod Miejski Ośrodek Kultury – MOK) Akcja ta, określona przez organizatorów jako performance, polegała na wspólnym tworzeniu prac plastycznych przez kilku artystów. Wskutek tego „komunalnego tworzenia” powstało wiele prac. Dwie z nich skaranie obrzydliwe, odnoszące się do godła oraz znaku krzyża.

To znamienne, że lansowana przez lewackie media tzw. “sztuka wysoka” z dni na dzień sięga coraz niżej…

 

Autor: Adam Białous

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!