Felietony

Olbrzymie stawonogi rządziły w morzach 470 mln lat temu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najnowsze odkrycia skamieniałości w Maroku pokazują, że 470 mln lat temu w morzach dominowały olbrzymie stawonogi, niektóre osiągały nawet 2 metry długości – piszą naukowcy z międzynarodowego zespołu na łamach periodyku „Scientific Reports”.

Skamieniałości z Maroka pokazują obraz życia w morzach w ordowiku 470 mln lat temu. W ekosystemie dominowały wówczas olbrzymie stawonogi.

Stanowisko paleontologiczne, skąd pochodzą skamieniałości, znajduje się w pobliżu Taichoute w prowincji Zagora. Dzisiaj jest to pustynia, ale przed setkami milionów lat obszar zalany był morzem.

Stawonogi – przodkowie dzisiejszych owadów, pająków czy krewetek – osiągały tu nawet dwa metry długości. Niektóre gatunki na tym stanowisku nie były wcześniej znane naukowcom.

Zachowały się głównie odciski twardych części organizmów, trafiają się jednak również ślady miękkich narządów, dzięki czemu paleontolodzy mają niezwykłą okazję poznania anatomii zwierząt z tak wczesnego etapu ewolucji.

Stanowisko leży blisko formacji geologicznej Fezouata. Znana jest ona z licznych skamieniałości z okresu ordowiku, najnowsze odkrycia są jednak wyjątkowe. Zachowały się bowiem skamieniałości swobodnie pływających gatunków stawonogów. Po śmierci ciała zwierząt trafiały głęboko na dno morza, gdzie stawały się pożywieniem dla innych gatunków.

Więcej tutaj.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!