Wiadomości

Około 40 birmańskich żołnierzy siłą przejęło kontrolę nad katolicką katedrą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Około 40 birmańskich żołnierzy siłą przejęło kontrolę nad katolicką katedrą w Mandalay przed nabożeństwem wielkopostnym w piątek 8 kwietnia i zatrzymało arcybiskupa oraz dziesiątki innych wiernych – podaje agencja CNA.

Żołnierze wkroczyli do katedry p.w. Najświętszego Serca Jezusowego 8 kwietnia o godz. 14.30 czasu lokalnego i nie pozwolili wiernym jej opuścić. Żołnierze zajęli również inne budynki na terenie kompleksu. Arcybiskup Marco Tin Win i pracownicy archidiecezji zostali zapędzeni do budynku i zmuszeni do siedzenia w ławkach razem z wiernymi. Po kilku godzinach zatrzymanych wypuszczono.

„Żołnierze staje domagali się informacji, gdzie ukryte jest złoto, pieniądze i broń” – powiedział jeden ze świadków incydentu. Około 30 żołnierzy odsunęło ławki, aby zrobić sobie miejsce i przespało noc w katedrze. W sobotę wcześnie rano nadal byli w katedrze. Wiadomości o zbrojnym zajęciu katedry nie podały państwowe media.

Katedra p.w. Najświętszego Serca Jezusowego znajduje się w dzielnicy robotniczej, zamieszkanej głównie przez Tamilów, w której nie odnotowano znaczącego otwartego oporu wobec wojskowego zamachu stanu, który objął władzę 1 lutego 2021 r., rozwiązując parlament i aresztując osoby związane z legalnym rządem. Nie powstrzymało to wojska od rutynowych inwazji do domów podejrzanych przywódców i nękania osób niebędących Birmańczykami.

Tamilowie są katolikami lub muzułmanami i są przez wojsko uważani za podejrzanych. Od czasu zamachu stanu aresztowano w Mjanmie ponad 12 000 osób, a szacuje się, że w konflikcie zginęło 1600 osób, w tym 50 dzieci. Według doniesień mediów, junta wojskowa celowo atakuje kościoły, inne instytucje i ludność cywilną. W marcu samoloty wojskowe zaatakowały miasto na wschodzie kraju, poważnie uszkadzając dach, sufit i okna katolickiego klasztoru.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!