Wiadomości

Ogromny konwój zmierza z Misraty do Syrty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwie wielkie bitwy – Al-Watiya i Trypolis – zakończone zwycięstwem wspieranych przez Turcję sił rządowych zupełnie zmieniły sytuację w Libii. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział ostatnio, że dla Chalify Haftara, dowódcy Libijskiej Armii Narodowej, nie będzie miejsca w Libii. Wiele teraz zależy od tego, czym się skończy trwająca od kilku dni bitwa o Syrtę.

Dotychczasowe próby zdobycia tego portowego miasta przez wspierane przez Turcję siły wierne Rządowi Porozumienia Narodowego (GNA) nie przyniosły rezultatu. Istotną rolę w walkach odgrywają rosyjskie samoloty, które zadają ogromne straty formacjom protureckim.

Dziś do sieci trafił film, na którym możemy zobaczyć zmierzający z Misraty do Syrty konwój złożony z setek pojazdów, a wśród nich czołgi, haubice, zestawy przeciwlotnicze, a przede wszystkim – nieprzeliczone pickupy z zamontowanymi na nich działkami lub karabinami maszynowymi.

Czy siły te okażą się wystarczające, by przechylić szalę zwycięstwa w trwającej bitwie?

Przypomnijmy, że po zdobyciu Tarhuny, Bani Walid i Al Urban, 6 czerwca, w godzinach przedpołudniowych oddziały GNA podjęły natarcie w kierunku Syrty. Operacja poprzedzona została uderzeniami lotnictwa, od której oddziały GNA dzieliła odległość ok. 120 km. . Oddziały Libijskiej Armii Narodowej nie wytrzymały uderzenia i zaczęły wycofywać się w stronę tego portowego miasta. W rezultacie oddziały GNA zajęły najpierw miejscowości Al-Waszka i Bagla, a następnie Al-Hassan.

W ciągu kolejnych dwóch godzin oddziały GNA przejęły kontrolę nad Palmyrą, po czym minęły Bramę Zachodniej Syrty…

Przed 16.00 pod kontrolą sił GNA znalazła się Elektrownia Syrta. W tym momencie do centrum Syrty było już ledwie 12 km. Oddziały LNA ograniczały się do prowadzenia działań opóźniających i pospiesznego wycofywania się, przy czym znajdujące się w odwrocie kolumny co raz otrzymywały mordercze ciosy ze strony lotnictwa.

Przed godziną 17.00 pojawiła się informacja, że oddziały GNA zdobyły Syrtę, z której to oddziały LNA miały się wycofać i tylko gdzieniegdzie miały trwać w oporze niedobitki, które z jakichś powodów się nie wycofały.

Później jednak okazało się, że oddziałom GNA udało się zdobyć jedynie część miasta, natomiast spora jego część w dalszym ciągu pozostawała w rękach formacji Libijskiej Armii Narodowej.

Wieczorem oddziały LNA wyprowadziły silny kontratak, wspierany przez rosyjskie lotnictwo (w tym bombowce Su-24) oraz drony uderzeniowe Wing Long 2, który zmusił siły protureckie do wycofania się z Syrty. Formacje GNA zostały odepchnięte na odległość ok. 30 km od centrum miasta.

siły GNA ponowiły natarcie na Syrtę, podchodząc pod lotnisko leżące na południe od Syrty…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!