Wiadomości

Amerykańska bomba nowego typu przetestowana na myśliwcu bombardującym F-15E

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowego typu amerykańska bomba zrzucana z węzła uzbrojenia samolotu (tzw. grawitacyjna) została z sukcesem przetestowana na myśliwcu bombardującym F-15E Strike Eagle – poinformowały Narodowe Laboratoria Sandia. Jak się okazuje testy w powietrzu zostały przeprowadzone jeszcze w marcu.

Jak donosi portal Defence24.pl, chodzi o bombę typu B61-12 z ładunkiem taktycznym, która docelowo ma zastąpić uzbrojenie podobnej klasy: B61-4, B61-4, B61-7 i B61-10. Od swoich poprzedniczek różni się ona zastosowaniem nowej głowicy bojowej, opracowanej i wyprodukowanej przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Atomowego (National Nuclear Security Administration – NNSA), a także sekcji ogonowej przygotowanej na zlecenie Pentagonu, dysponującej układem korekcji i zwiększającej zasięg skuteczny. Koszt całkowity programu budowy nowych bomb jest szacowany na 8-9 mld USD.

Pierwszy dwa testy F-15E z makietą gabarytowo-masową bomby B61-12 zostały przeprowadzone w marcu z ośrodka testowego Tonopah w Newadzie. Za każdym razem samolot dokonywał zrzutu makiety. Raz z wysokości około 300 metrów przy prędkości zbliżonej do prędkości dźwięku i drugi raz z 7600 metrów. W obydwu przypadkach bomba trafiła w cel zgodnie z założeniami testu.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!