Wiadomości

Ogłosili się kobietami, teraz wygrywają zawody, bijąc kolejne rekordy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Transseksualne pływaczki Iszac Hening i Lia Thomas wygrały wyścigi i pobiły rekordy basenów podczas zawodów dla kobiet Ivy League – informuje portal TVP Info.

Iszac Hening pobił/a rekord basenu aż o trzy sekundy w wyścigu stylem dowolnym na 50 jardów (niecałe 50 metrów). Z kolei reprezentujący/a Uniwersytet Pensylwanii Lia Thomas wygrał/a wyścig na 500 jardów stylem dowolnym w czasie 4 min. i 37 sekund ustanawiając rekord basenu na Uniwersytecie Harvarda; dzięki temu została liderką mistrzostw akademickich.

Media zaznaczają, że 22-letni/a Thomas po raz pierwszy wystąpił/a w kobiecej drużynie pensylwańskiego uniwersytetu i konsekwentnie „była bombardowana przejawami transfobii”. Przeciwnicy jego/jej udziału w mistrzostwach grozili bojkotem zawodów.

Kilkanaście zawodniczek kadry Uniwersytetu Pensylwanii opublikowało wcześniej list, w którym krytykowały umożliwienie Thomas startu z kobietami. „Biologicznie rzecz biorąc Lia ma niesprawiedliwą przewagę nad konkurentkami w kobiecych zawodach” – stwierdziły, zaznając, zapewne by nie być oskarżone o transfobię, że nie mają nic przeciwko zmianom płci. „Wspieramy troskę o zdrowie mentalne Lii, ale prosimy Uniwersytet Pensylwanii i władze Ivy League, aby troszczyły się tak samo o nasze” – dodały. W obawie o krytykę swojego stanowiska wystosowały list anonimowo.

Jak donosił „Daily Mail”, jedna z koleżanek Thomas wyznała, że gdy dzieli z nią (?) szatnię, jest dość niezręcznie, bo Lia nie zawsze jest w stanie zakryć swoje genitalia.

– Powiedziano nam, że nie możemy poddawać Lii ostracyzmowi i wyprosić jej z szatni. Nic się z tym nie da zrobić. Musimy przejść nad tym do porządku dziennego i to zaakceptować, albo nie możemy korzystać z naszej własnej szatni. To frustrujące, ponieważ Lia nie wydaje się troszczyć, jak my się czujemy w jej obecności – powiedziała zawodniczka dodając, że Lia umawia się na randki z dziewczynami.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!