Polska Wiadomości

Odszedł bohater AK major Tadeusz Sobieszczak

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal tvp.info Siedlcach zmarł major Tadeusz Sobieszczak, żołnierz legendarnego Oddziału Partyzanckiego 34. Pułku Piechoty Armii Krajowej 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK pod dowództwem majora Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”.

Major Tadeusz Sobieszczak zmarł w wieku 94 lat. Był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy „Zenona”. Formacja działała na południowym Podlasiu. Osłaniała między innymi wydobycie pocisku V2 z Bugu w maju 1944 roku.

W 2013 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Siedlce.

W archiwach Radia Podlasie Tadeusz Sobieszczak wspominał na antenie sytuację wydobycia pocisku V2 z Bugu w maju 1944 roku.

– Ten niewypał wpadł gdzieś koło Bugu i został znaleziony przez placówkę miejscową 22 Pułku. Oni to zamaskowali, żeby więcej tego nie znaleziono. Trzeba było to wyciągnąć stamtąd, ale od razu te patrole szukały tego niewypału. Zbierano każdy odłameczek, po rozerwaniu bomb. To była ta tajna broń Hitlera. Staliśmy wtedy za międzyrzeczem. Jednej nocy stamtąd, nasz oddział przerzucili na Zabuże, to jest prawie 60 km – powiedział.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!