Wiadomości

Odra zza Bugu dotarła na Śląsk, od listopada zachorowało w województwie śląskim 45 osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W województwie śląskim od początku listopada na odrę zachorowało 45 osób – podał sanepid. 15 kolejnych osób jest w trakcie diagnostyki. Choroba pojawiła się m.in. w ośrodku opiekuńczym dla seniorów na Podbeskidziu.

W całym 2017 r. w regionie stwierdzono zaledwie 2 przypadki odry. Tyle samo odnotowano od początku 2018 r. do listopada. Potem jednak liczba chorych zaczęła szybko rosnąć. Choroba pojawiła się najpierw w dwóch ogniskach epidemicznych w rejonie Gliwic i Lublińca, gdzie została zawleczona przez pracujących w Polsce obywateli Ukrainy, potem w innych miejscowościach woj. śląskiego.

– Początkowo ogniska były w zakładach pracy, teraz w rodzinach, wśród domowników oraz w ośrodku opiekuńczym, gdzie stwierdzono dwa przypadki. Na bieżąco monitorujemy tą sytuację – powiedziała kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach Renata Cieślik-Tarkota.

– Problem jest nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, zwłaszcza na Ukrainie. Ludzie cały czas podróżują, odra jest więc przenoszona w sposób bardzo łatwy – dodała. Większość chorych to osoby nieszczepione. Jak zaznaczyła Renata Cieślik-Tarkota, choroba u osób zaszczepionych ma zdecydowanie lżejszy przebieg.

Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Objawy odry to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, nieżyt błony śluzowej nosa i suchy kaszel. Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa-Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 st. Celsjusza. Kolejny etap to wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

W Polsce obecnie szczepienie obowiązkowe przeciwko odrze realizowane jest preparatem skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce. Szczepienia są wykonywane u dzieci od 13 do 15 miesiąca życia oraz w 6. roku życia (po 5. urodzinach dziecka) dawką przypominającą, zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2019 r. Szczepienia ochronne przeciwko odrze zgodnie z programem są prowadzone od 1975 r.

Szczepienia są zalecane młodzieży i dorosłym nieuodpornionym. Za nieuodpornione uznaje się wszystkie osoby, które nie chorowały na odrę oraz wszystkie osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni. Jeśli dorosły szczepiony był wcześniej preparatem monowalentnym przeciwko odrze, to szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce należy traktować jako przypominające. Posiadanie odporności przeciwko odrze można ocenić z 96-procentową pewnością na podstawie badania serologicznego przeciwciał w klasie IgG.

W 2018 r. zanotowano w Polsce 339 przypadków odry – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. były 63 zachorowania na tę chorobę.

/TVP Info.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!