Wiadomości

Odprawa załóg samolotów F-35, które zakończyły cykl szkolenia specjalistycznego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu miała miejsce odprawa załóg samolotów F-35, które zakończyły cykl szkolenia specjalistycznego.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył certyfikaty pilotom i żołnierzom obsługi technicznej, którzy szkolą się w obsłudze samolotów F-35. – Ludzie, którzy zostali wybrani, żeby obsługiwać te samoloty, są świetni, zaangażowani, mają odpowiednie doświadczenie, są pilotami F-16 tudzież obsługują te samoloty – powiedział.

Błaszczak zaznaczył, że lotnicy, którzy szkolili się dotychczas na symulatorach, w przyszłym roku rozpoczną szkolenie na samolotach dostarczanych w ramach zamówienia dla Polski. Podkreślał, że samoloty F-35 „będą bardzo dobrze współpracowały z naszymi Patriotami”. – Tworzymy system, który odstraszy agresora. Konsekwentnie wybieraliśmy uzbrojenie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Budujemy siłę Wojska Polskiego i NATO – zaznaczył.

– Polityka wzmacniania Wojska Polskiego jest koniecznością. Osiągnęliśmy bardzo duży sukces dotyczący współpracy z Koreą Południową. Czołgi K2 i armatohaubice K9 są już w Polsce. Także samoloty FA-50 w tym roku trafią do Polski – mówił minister.

Pod koniec stycznia 2020 r. MON zamówił 32 myśliwce F-35A Lightning II Block 4 wraz z systemem wsparcia i szkolenia. Dostawy samolotów F-35A dla Polski będą realizowane w latach 2024–2030. Pierwsze sześć maszyn czasowo zostanie rozmieszczonych w latach 2024–2025 w jednej z baz lotniczych na terytorium USA z przeznaczeniem do szkolenia personelu latającego i technicznego Sił Powietrznych. Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/2026.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!