Wiadomości

Odnaleziono wrak Latającej Fortecy na dnie Zalewu Szczecińskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprezentowali efekty wielomiesięcznych poszukiwań pozostałości po amerykańskim bombowcu zestrzelonym przez Niemców w 1944 roku. We wraku mogą znajdować się szczątki trzech członków załogi – informuje portal wprost.pl.

Wrak samolotu został zlokalizowany na dnie Zalewu Szczecińskiego w sierpniu tego roku. W trakcie prac badawczych statek pomiarowy Echo 2 znalazł wrak maszyny blisko miejsca, w którym Urząd Morski w Szczecinie wydobył elementy amerykańskiego bombowca na podczas pogłębiania dna Zalewu. Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu z dużym prawdopodobieństwem znaleźli dalsze pozostałości właśnie tej maszyny.

– Udało się ustalić, że to, co było na nagraniach sonarowych potwierdziło z dużym prawdopodobieństwem, że mamy do czynienia z silnikiem maszyny latającej. Na kolejnym skanie widoczne jest prawe skrzydło samolotu, to tylko część poszycia– mówił pracownik firmy Escort Paweł Mikołajewski. Dodał, że wokół znajduje się wiele mniejszych części, które należałoby zidentyfikować.

Naukowcy przypomnieli historie zestrzelonego samolotu. Bombowiec B-17G o numerze płatowca 44-8046 z 457 Grupy Bombowej Sił Powietrznych USA został zestrzelony nad Zalewem Szczecińskim 7.10.1944 r. Samolot prowadził formacje 149 bombowców B-17. Ich celem była fabryka benzyny syntetycznej w Policach produkująca paliwo dla niemieckiego wojska. Na pokładzie maszyny znajdowało się 11 członków załogi. Pięciu lotników przeżyło katastrofę i trafiło do niewoli.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!