Wiadomości

Odnaleziono tajne niemieckie dokumenty – tak miała przebiegać zagłada Warszawy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dokumenty odnalezione na portalu aukcyjnym i sprowadzone właśnie do Polski rzucają nowe światło na to, w jaki sposób Trzecia Rzesza dokonała zniszczenia stolicy w czasie II wojny światowej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zbiory, opatrzone niemieckim napisem „Geheim” – „tajne”, zawierają dziesiątki stron niemieckiej dokumentacji – archiwalne zdjęcia, tabele i statystyki dotyczące Warszawy. Zdaniem historyków, którzy właśnie zaczęli je analizować, mogą ukazać nieznane dotąd fakty dotyczące nazistowskiej taktyki wojennej.

„A przede wszystkim to, jak bezwzględną i systematyczną taktykę eksterminacji przyjęto w przypadku stolicy Polski” – informuje „DGP”.

Dokumenty zostały wystawione na sprzedaż na portalu aukcyjnym eBay przez obywatela Niemiec. Paczkę nadano z miejscowości Ilmenau w Turyngii, na terenach dawnej NRD. Zdaniem historyków zbiór dokumentów to „praktyczny poradnik”, jak sparaliżować i zniszczyć wielką metropolię – czytamy w artykule.

Historycy podają, że mało jest informacji np. o celach militarnych (składy amunicji, zakłady przemysłowe itp.), które są ważne w kontekście celu przyświecającego komuś, kto chce wszcząć wojnę. Są tam m.in. tabele dotyczące zagęszczenia budynków i ludności żydowskiej, co sugerowałoby, że od początku brano pod uwagę ataki na cywilów.

Na mapach zaznaczono szpitale, gdzie Niemcy utrudniali ratowanie rannych, a na kolejnych stronach – zdjęcia tego, co z tych budynków zostało wskutek bombardowań. W dokumentach przedstawione są najważniejsze arterie komunikacyjne, siatka obrony przeciwpożarowej czy standardowe wyposażenia apteczek . Jest nawet spory fragment przetłumaczonego na język niemiecki prawa budowlanego obowiązującego w tym czasie w Warszawie – napisała „DGP”.

/DGP, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!