Wiadomości

Odnaleziono masowy grób ze szczątkami dziesiątek dzieci – ofiar mordu rytualnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy odkryli na wybrzeżu Pacyfiku w północnym Peru miejsce pochówku dziecięcych ofiar masowego mordu rytualnego – donosi serwis internetowy Living in Peru. Do masowego zabójstwa doszło wczasach kultury Chimu w okresie XII-XV w.

Odkrycia dokonano na stanowisku Pampa La Cruz w miejscowości wypoczynkowej Huanchaco, położonej w pobliżu ruin prekolumbijskiego miasta Chan Chan koło miasta Trujillo.

Chan Chan było stolicą państwa Chimu, istniejącego w okresie ok. IX-XV w. do czasu, kiedy w 1470 r. zostało podbite przez Inków.

Naukowcy odkryli na stanowisku 260 zwierzęcych szkieletów młodych lam, a także szczątki 132 dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat, zabitych ciosem noża w pierś.

Ciała ofiar rytuału poświęconego prawdopodobnie bóstwom wody i deszczu ułożono w ziemi luźno obok siebie, pozostawiając przy nich osobiste ozdoby oraz ich ubrania, wykonane z tkanego i barwionego materiału.

Według archeologa Gabriela Prieto znalezisko ma unikatowy charakter, gdyż wysoka jakość ubrań, które w zadziwiający sposób zachowały się w dobrym stanie, wskazuje, że wiele zabitych dzieci mogło pochodzić z rodzin elity społecznej Chimu.

Kilka lat temu na innym stanowisku, 1,5 km od Pampa La Cruz, archeolodzy odkryli inne miejsce pochówku rytualnych ofiar z I połowy XV w., zawierające 137 ciał dzieci i 206 szkieletów młodych lam. Historycy przypuszczają, że zwierzęta miały przewieźć małe ofiary w zaświaty.

Według ekspertów ceremonie religijne w kulturze Chimú często były powiązane ze składaniem ofiar z ludzi, a nawet dokonywaniem masowych rytualnych mordów. Indianie Chimú składali najwięcej ofiar z ludzi w całej Ameryce Południowej. Podcinali gardła, wyrywali serca albo grzebali żywcem.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!