Wiadomości

Odnaleziono dziewczynę poszukiwaną przez IPN!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej zamieścił zdjęcie młodej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu, próbując ustalić kim jest tajemnicza nieznajoma. Internauci natychmiast wzięli się do roboty i po zaledwie kilku dniach odkryli kim jest dziewczyna ze zdjęcia. Wszystko wskazuje na to, że jest to pochodząca z Grodna Polka, Maria Barr, w momencie wykonania zdjęcia miała zaledwie 22 lata – informuje portal wpolityce.pl.

Na trop nieznajomej poszukiwanej przez IPN pierwszy wpadł admin strony FB „II wojna światowa w kolorze”. Przeglądając archiwalne numery gazet emigracyjnych znalazł naszą bohaterkę w „Dzienniku Polskim” – dokładnie w nr 896 z 11 czerwca 1943 roku.

„Dziewczyna ze zdjęcia to Polka, Maria Barr, żona Squadron Leadera Philipa Rexa Barra, dowódcy 107. Dywizjonu RAF. Maria pochodziła z Grodna, jej ojciec był pułkownikiem Wojska Polskiego (mam pewne podejrzenia, że mógł to być Benedykt Chłusewicz). Philip Barr zaginął w 1942 roku nad Holandią i pośmiertnie odznaczono go DFC. Odznaczenie odebrała jego żona Maria. Zdjęcie wykonano 8 czerwca 1943 roku po wręczeniu orderów rodzinom poległych przez króla Jerzego VI. W momencie wykonania tego zdjęcia miała 22 lata” — czytamy.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!