Wiadomości

Odnaleziono akta prokuratorskie ze śledztwa z lat 60. dot. Józefa Franczaka – “Lalusia”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

To odkrycie rzuca nowe światło na historię Józefa Franczaka ps. Laluś, ostatniego Żołnierza Wyklętego. Podręczne akta prokuratorskie ze śledztwa z lat 60. ubiegłego wieku trafiły do Archiwum Państwowego w Lublinie – dowiedział się „Nasz Dziennik”.

Według pierwotnych informacji z ewidencji akt Prokuratury Wojewódzkiej w Lublinie oraz według ustaleń śledztw IPN, miały one zostać zniszczone, jednak po ponad 30 latach odnalazły się w archiwum Prokuratury Rejonowej w Puławach.

– To unikalne odkrycie ma wymiar prawie symboliczny, ukazuje w pełni tragiczny los ostatniego Żołnierza Niezłomnego Rzeczypospolitej, będący udziałem całego pokolenia Niezłomnych Patriotów i Żołnierzy, którzy oddali życie, a także pamięć o sobie za wolność Polski – podkreśla archiwista Tomasz Rodziewicz.

– Wydaje się, że odnalezione akta podręczne zawierają szereg cennych informacji faktograficznych o sprawie ostatniego Żołnierza Niezłomnego. Pokazują, że ukrywający się żołnierz był poważnym problemem dla władz komunistycznych, i podległe im prokuratury z widocznym w dokumentacji, energicznym działaniem, a nawet zauważalnym w aktach elementem rywalizacji pomiędzy Prokuraturą Wojewódzką i Powiatową w Lublinie, angażowały się w ściganie Józefa Franczaka – wskazuje historyk.

Józef Franczak był uczestnikiem wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, później związał się z ZWZ-AK. Po zakończeniu II wojny światowej nie złożył broni, brał udział w zamachach na funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, działaczach PPR i konfidentach bezpieki, był wielokrotnie ranny. „Laluś” zginął w obławie 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych na Lubelszczyźnie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!